
Rekrutacja do projektu Strażniczki rodzić po ludzku w regionach
Zapraszamy do udziału w projekcie Strażniczki Rodzić po Ludzku w regionach, do wspólnego prowadzenia działań na rzecz poprawy opieki okołoporodowej w szpitalach w Polsce.
Uważasz, że każda kobieta ma prawo „rodzić po ludzku?
Uważasz, że Standard Opieki Okołoporodowej powinien być realizowany przez szpitale w całości?
Widzisz, że coś nie działa w szpitalach w Twojej okolicy, regionie i chcesz to zmienić?
Zabierz głos! Sprawdź nasz projekt – może jest właśnie dla Ciebie?
Zapraszamy Cię do wspólnego prowadzenia działań na rzecz poprawy opieki okołoporodowej w szpitalach w Polsce. W ramach projektu będziemy prowadzić działania na rzecz „rodzenia po ludzku” w szpitalach. Przewidujemy webinaria, szkolenia dla aktywistów, spotkania w szpitalach, rozmowy z dyrektorami i ordynatorami na temat zmian i sposobów ich wprowadzania.
CO PLANUJEMY:
- Webinarium organizacyjno-informacyjne – 30.01, godz. 18.00.
- Szkolenie sieciujące dla aktywistów i aktywistek o działaniach rzeczniczych, o współpracy ze szpitalami, z władzami lokalnymi, o dostępie do informacji publicznej, o uwarunkowaniach prawnych w opiece okołoporodowej, o opracowywaniu planu działań na rzecz poprawy sytuacji w szpitalu – 24-26 marca 2023 r.
- Cykliczne webinaria tematyczne (od lutego 2023: Prawa i wolności człowieka a opieka okołoporodowa w Polsce; Monitoring opieki okołoporodowej „Głos matek”).
- Działania rzecznicze wobec szpitali z udziałem Fundacji i aktywistów, organizację lokalnych spotkań ze szpitalami.
- Szkolenie podsumowujące: wymianę doświadczeń, dobrych praktyk – listopad 2023 r.
CO ZYSKUJESZ:
- dowiesz się jak działać lokalnie, co możesz zmienić i jak opracować strategię działań wobec szpitala,
- dowiesz się jak uregulowana jest opieka okołoporodowa w Polsce i kto za co odpowiada,
- opracujesz z zespołem raporty na temat opieki w szpitalu wraz z rekomendacjami,
- dowiesz się jak współpracować z lokalnymi mediami,
- weźmiesz udział w spotkaniach z dyrekcją szpitala, samorządem i decydentami,
- wsparcie zespołu Fundacji na każdym etapie projektu.
A przede wszystkim zyskasz kontakt z innymi osobami działającymi na rzecz opieki okołoporodowej w Polsce oraz inspirację do działań i możliwość wpływu na zmiany!
PRZYGOTUJ SIĘ NA:
- obowiązkową obecność na wszystkich spotkaniach (2 spotkania wyjazdowe i webinaria),
- spełnianie zasad obiektywizmu, rzetelności, jawności i działalności na rzecz dobra wspólnego w prowadzonych działaniach,
- podjęcie działań skierowanych do decydentów i szpitali,
MOŻESZ LICZYĆ NA:
- sfinansowanie kosztów podróży, szkolenia, zakwaterowania i wyżywienia (szczegóły znajdziesz w regulaminie).
PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT? ZGŁOŚ SIĘ!
Zapoznaj się z Regulaminem oraz wypełnij formularz zgłoszeniowy !
Na zgłoszenia czekamy do 20.12.2022 r.!
Informacje o zakwalifikowaniu się do programu wyślemy w drugim tygodniu stycznia 2023 r.
Projekt Strażniczki rodzić po ludzku prowadzą:
Joanna Pietrusiewicz – prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, w organizacji od 1999 roku. Zaangażowana w działania na rzecz przestrzegania praw człowieka w opiece okołoporodowej, propagatorka idei opieki okołoporodowej opartej na szacunku i potrzebach kobiet. Członkini ministerialnego zespołu ds. opracowania Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
Anna Kwiatek Kucharska – aktywistka porodowa, pasjonatka opieki okołoporodowej opartej na dowodach naukowych i skoncentrowanej na potrzebach kobiet od 2018 zaangażowana w budowanie nowej kultury porodowej. Od 2019 roku Strażniczka Fundacji Rodzić po Ludzku, a w latach 2020-22 wolontariuszka Fundacji.
Maria Godlewska – radczyni prawna prowadząca swoją kancelarię prawną, w ramach której współpracuje z Fundacją Rodzić po Ludzku od ponad 2 lat. Udziela porad prawnych kobietom z zakresu opieki okołoporodowej, prowadzi działania rzecznicze oraz interwencje w szpitalach. Prywatnie mama Leona, Marcela i Matyldy.
Margo Sikora Borecka – wolontariuszka od lat, a od 2019 r. pracownica Fundacji jako adminka grupy FB Gdzie Rodzić po Ludzku oraz specjalistka ds. opieki okołoporodowej, edukacji i komunikacji. Pedagożka, od 2003 r. wspiera kobiety i rodziny jako doula. Trenerka wspierających okołoporodowo.
Iwona Adamska – konsultantka, wieloletnia koordynatorka projektów społecznych w obszarze innowacji społecznych, rynku pracy i integracji społecznej, rozwoju zasobów ludzkich, potencjału trzeciego sektora. W Fundacji Rodzić po Ludzku zajmowała się monitoringami opieki okołoporodowej, rzecznictwem oraz komunikacją.
Kontakt: fundacja@rodzicpoludzku.pl,
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny
Data publikacji: 28.11.2022