Urlop ojcowski
Stan prawny na dzień: 01.03.2024 r.
Przepisy zapewniają każdemu tacie 2 tygodnie tzw. urlopu ojcowskiego.
Urlop ojcowski przysługuje ojcu dziecka zatrudnionemu na umowę o pracę. Prawo do urlopu ojcowskiego jest wyłącznym i samodzielnym prawem ojca niezależnym od uprawnień matki dziecka. Przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego, na którym przebywa matka dziecka. Można go więc wykorzystać równocześnie z mamą, np. tuż po porodzie, aby zająć się partnerką i noworodkiem.
Ponadto, urlop ojcowski przysługuje także w sytuacji gdy matka nie jest pracownicą nie i może korzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka.
Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Do momentu:
- ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia,
- w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Niewykorzystany urlop ojcowski przepada. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.
Tacie przysługują także 2 dni tzw. urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka.
Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy
Data publikacji: 22.03.2014