Raport „Opieka okołoporodowa podczas pandemii COVID-19 w świetle doświadczeń kobiet i personelu medycznego
Czy można urodzić po ludzku podczas pandemii? Jak realizowane są podstawowe prawa kobiet – Standard Opieki Okołoporodowej – na salach porodowych i oddziałach położniczych po 10 latach obowiązywania prawa? Czy kobiety wciąż doświadczają przemocy położniczej? Jak w sytuacji pandemii radzi sobie personel szpitali?
Zapraszamy do przeczytania raportu „Opieka okołoporodowa podczas pandemii COVID-19 w świetle doświadczeń kobiet i personelu medycznego” z przeprowadzonych monitoringów. Raport powstał, aby w jednym miejscu przedstawić dane dotyczące opieki okołoporodowej w czasie pandemii zebrane zarówno od osób decydujących o sposobie sprawowania tej opieki, jak i od personelu medycznego oraz kobiet, które rodzą w czasie pandemii COVID-19.
Celem raportu było opisanie problemów i wyzwań związanych z pandemią, a także jej skutków dla funkcjonowania placówek i oddziałów położniczych, w tym konsekwencji dla personelu oraz doświadczeń kobiet. Publikujemy informacje, jak przestrzegane są prawa pacjentek zapisane w Standardach Opieki Okołoporodowej oraz w ustawie o prawach pacjenta i jak zmieniła się opieka okołoporodowa w ciągu ostatnich trzech lat.
Analiza wyników badań pozwala także na sformułowanie wniosków dotyczących funkcjonowania opieki okołoporodowej w 2021 r., w czasie pandemii COVID-19. Dane przedstawione w niniejszym raporcie pochodzą z trzech różnych badań, w których grupami docelowymi były kobiety, personel medyczny oraz dyrektorzy szpitali.
By kontynuować nasz monitoring Głos Matek potrzebujemy Twojego wsparcia. Wpłać nam darowiznę, dzięki temu będziemy mogły działać, podejmować interwencje i prowadzić ranking najlepszych porodówek
Projekt „Na straży praw rodzących w czasach kryzysu” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Data publikacji: 30.11.2021