Powołanie zespołu ds. opieki okołoporodowej – postulat Fundacji Rodzić po Ludzku
W związku z publikacją Raportu Fundacji Rodzić po Ludzku – opieka podczas pandemii, 12 grudnia 2022 roku Fundacja Rodzić po Ludzku skierowała pismo do Ministra Zdrowia.
Szanowni Państwo, przekazujemy Państwu najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku z monitoringu oddziałów położniczych pn. Opieka okołoporodowa podczas pandemii COVID-19 w świetle doświadczeń kobiet i personelu medycznego. W raporcie zawarłyśmy informacje na temat doświadczeń okołoporodowych zebrane od ponad 10 tys. kobiet rodzących w czasie pandemii COVID-19, a także od personelu medycznego sprawującego opiekę nad kobietami i dziećmi w czasie pandemii oraz od dyrektorów szpitali. W raporcie zawarłyśmy też analizę sytuacji prawnej dotyczącej zarządzania opieką okołoporodową w czasie pierwszego roku pandemii, a także główne wnioski oraz nasze rekomendacje również dla szpitali. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o spotkanie celem omówienia możliwych działań i rekomendacji kierowanych do decydentów w ochronie zdrowia.
RAPORT
Jeśli bliska jest Ci misja Fundacji Rodzić po Ludzku, prosimy o wsparcie naszych działań. Działamy tylko dzięki darowiznom, nie otrzymujemy teraz dotacji. Można nas wesprzeć przekazując 1,5% podatku, wpłacając darowiznę lub organizując zbiórkę urodzinową na Facebooku. Dzięki Pani wsparciu, będzie możliwe dalsze niesienie pomocy kobietom, monitoring szpitali oraz interwencje prawne. Dziękuję! https://rodzicpoludzku.pl/wspieram/
Powołanie interdyscyplinarnego zespołu ds. opieki okołoporodowej
Do spotkania doszło w marcu 2022 r. Najważniejszym postulatem Fundacji było powołanie interdyscyplinarnego zespołu ds. opieki okołoporodowej. Według Fundacji, konieczne było:
Powołanie zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się opieką okołoporodową, którego zadaniem będzie wydawanie rekomendacji dla placówek medycznych w sytuacjach kryzysowych. Zespół powinien składać się z przedstawicieli różnych środowisk medycznych, w tym także przedstawicieli strony społecznej. Skład zespołu powinien być jawny, a sprawozdania z posiedzeń dostępne publicznie. Wydawanie rekomendacji dla placówek medycznych powinno być poprzedzone analizą dostępnych badań naukowych i analizą zgłaszanych problemów i wyzwań.
Po wielu monitach ze Strony Fundacji, Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, wydał Zarządzenie z dnia 3 stycznia 2023 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego.
Zadaniem Zespołu jest przygotowanie i przekazanie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia propozycji rozwiązań systemowych w zakresie poprawy jakości poradnictwa laktacyjnego.
Zespół zakończył prace 31 marca 2024 roku, a jego rekomendacje zostały przekazane na ręce Minister Izabeli Leszczyny.
Akceptacja postulatu w zakresie poprawy jakości poradnictwa laktacyjnego
W dniu 17 kwietnia 2024 roku Fundacja otrzymała odpowiedź, informującą, że Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zaakceptowała propozycje rozwiązań systemowych w zakresie poprawy jakości poradnictwa laktacyjnego.
W pierwszej kolejności podjęte zostaną działania nad wprowadzeniem specjalistycznej porady laktacyjnej lekarza i położnej doświadczeń gwarantowanych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz zmianą formularzy w systemie monitorowania sposobu żywienia noworodków i niemowląt prowadzonym w ramach Programu badań statystycznych statystyki publicznej.
Pozostałe rekomendacje, przygotowane przez stronę społeczną Zespołu, będą analizowane i ewentualnie wykorzystywane w dalszych pracach Resortu. Ministerstwo Zdrowia podziękowało za współpracę i zaangażowanie w prace Zespołu na rzecz zapewnienia systemowego wsparcia dla matek karmiących piersią.
- Notatka ze spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia w dniu 4 marca 2022 r..pdf (140,64 KB)
- Pismo w sprawie przyjęcia części rekomendacji Zespołu.pdf (106,72 KB)
Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy
Data publikacji: 19.04.2024