Projekt „Na straży rodzić po ludzku”
Od stycznia do grudnia 2019 r. Fundacja realizowała projekt „Na straży rodzić po ludzku”. Celem projektu były działania związane z monitoringiem opieki okołoporodowej oraz działania rzecznicze z udziałem 20 lokalnych aktywistek.
W 2018 r. Fundacja przeprowadziła pierwsze w Polsce badanie dotyczące przemocy wobec kobiet w szpitalach i na oddziałach położniczych. Wyniki badania pokazały, że ponad połowa kobiet doświadcza na porodówkach nadużyć, a 17% przemocy (werbalnej, psychicznej lub fizycznej). Stworzona przez Fundację ankieta elektroniczna umożliwia prowadzenie stałego monitoringu opieki okołoporodowej w blisko 400 placówkach w Polsce dzięki czemu możliwe jest szybsze diagnozowanie problemów, wskazywanie konkretnych szpitali łamiących prawo i podejmowanie interwencji w placówkach.
Wsparcie Strażniczek pomogło w prowadzeniu monitoringu na większą skalę, docieranie do kobiet z mniejszych miast, wzbogacenie monitoringu informacjami zbieranymi od kobiet, szybszym i efektywniejszym docieraniem do decydentów oraz lokalnych mediów. W 2019 dzięki wsparciu Strażniczek zebranych zostało 40 tys. ankiet od kobiet.
W ramach projektu prowadzone były działania z udziałem lokalnych aktywistek na rzecz poprawy opieki okołoporodowej w Polsce. Osoby biorące udział w projekcie działały w imieniu własnym i na rzecz idei „rodzenia po ludzku”. Strażniczki wspierały Fundację w monitoringu opieki okołoporodowej w swoich miastach, regionach, prowadziły dzialania rzecznicze, spotykały się i rozmawiały z dyrekcjami, pracownikami szpitali, decydentami wochronie zrdrowia. We wrześniu odbyła się debata w Łodzi z udziałem decydentów w ochronie zdrowia, władz lokalnych i regionalnych. Podejmowane były interwencje wobec szpitali, w których zdiagnozowane zostały sytuacje naruszania prawa.
Strażniczki rodzić po ludzku działają od 2019 w kilkunastu miastach Polski dla dobra kobiet. W swoich działaniach kierują się zasadami obiektywizmu, rzetelności oraz jawności.
Przeczytaj więcej o Strażniczkach Rodzić po Ludzku
Projekt finansowany z grantu Fundacji Batorego oraz środków własnych Fundacji Rodzić po Ludzku.
Data publikacji: 7.01.2020