Projekt „Obywatelki na straży godnego porodu”
Celem projektu aktywizacja obywatelek do lokalnych działań na rzecz poprawy opieki okołoporodowej. Z jednej strony poprzez wsparcie Strażniczek rodzić po ludzku a z drugiej poprzez wsparcie w organizacji wydarzeń w ramach europejskiej inicjatywy Tydzień Godnego Porodu. Strażniczki rodzić po ludzku to aktywistki, położne, doule zaangażowane w działania na rzecz kobiet, w lokalne wydarzenia i interwencje w szpitalach. Tydzień Godnego Porodu ma szansę poszerzyć grono osób zaangażowanych społecznie w przeciwdziałanie przemocy położniczej, poprawę przestrzegania praw kobiet w opiece okołoporodowej i podnoszenie jakości tej opieki w Polsce.
Dotację na działania przyznała The Transatlantic Foundation w ramach projektu PROTEUS, projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.
Czas realizacji: listopad 2023 r. – sierpień 2024 r.
Dlaczego to robimy?
Opieka okołoporodowa respektująca potrzeby kobiet, oparta na procedurach medycznych o udowodnionych korzyściach, powinna być dostępna każdej kobiecie w ramach powszechnego ubezpieczenia.
Każda kobieta ma prawo oczekiwać, że jej ciąża, poród i połóg będą pozytywnymi doświadczeniami.
W Polsce w 2012 r. uchwalono pierwsze rozporządzenie mające na celu podniesienie jakości opieki we wszystkich placówkach położniczych. Obowiązujące obecnie rozporządzenie ma na celu między innymi ograniczenie medykalizacji porodu i poprawę realizacji Praw Pacjenta w opiece okołoporodowej. W rozporządzeniu brakuje jednak zapisów dotyczących kontroli realizacji Standardu przez placówki. Monitoring realizacji tego prawa spoczywa głównie na organizacjach pozarządowych. Fundacja realizuje go m.in. poprzez pozyskiwanie od kobiet informacji o opiece za pomocą ankiety „Głos matek”. Aby skuteczniej działać na poziomie lokalnym i oddolnie zmieniać system opieki Fundacja od 2019 r. rozwija sieć lokalnych aktywistek – Strażniczek rodzić po ludzku. Strażniczki prowadzą edukację kobiet i społeczności lokalnych w zakresie praw w opiece okołoporodowej, są także zapraszane do szpitali i urzędów, gdzie z perspektywy kobiet przedstawiają opiekę okołoporodową w placówkach.
Rozwój i wzmacnianie sieci lokalnych aktywistek wymaga stałego zaangażowania ze strony Fundacji.
Co się dzieje w projekcie?
1. Kampania #PrzemocPołożnicza Stop!
W dniach 25.11-10.12.2023 r. Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny włączyła się w kampanię 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. W tej odsłonie udział wzięły Strażniczki rodzić po ludzku.
W 12 filmach aktywistki odczytały cytaty z ankiety „Głos Matek” wraz z komentarzem dotyczącym przemocy położniczej i ginekologicznej. Filmy były publikowane na kanałach w mediach społecznościowych Fundacji.
Więcej o kampanii przeczytasz tutaj.
2. Wsparcie sieci lokalnych aktywistek – Strażniczek rodzić po ludzku
Podtrzymujemy zaangażowanie Strażniczek rodzić po ludzku poprzez regularne spotkania online i szkolenia a także indywidualne wsparcie merytoryczne ich działań lokalnych – edukacyjnych oraz interwencyjnych.
25.01.2024 r.
Odbyło się pierwsze w Nowym Roku spotkanie robocze Strażniczek rodzić po ludzku.
Na spotkaniu Strażniczki podzieliły się swoimi doświadczeniami i wnioskami z działań strażniczych prowadzonych w ostatnich miesiącach.
Omówiły działania, które wspierają zbieranie ankiet „Głos Matek” oraz trwające interwencje oraz wspieranie w zmianie w szpitalach. Dołączyły do prac merytorycznych w ramach organizacji Tygodnia Godnego Porodu.
13.03.2024 r.
Obył się webinar pt.: „Przemoc położnicza i ginekologiczna – co muszą o niej wiedzieć aktywistki?”.
Spotkanie poprowadziła Justyna Dąbrowska – psychoterapeutka, wywiadowczyni, od wielu lat otaczająca opieką kobiety w okresie okołoporodowym.
27.05.2024 r.
Odbyło się wiosenne spotkanie robocze Strażniczek rodzić po ludzku.
Na spotkaniu Strażniczki podzieliły się swoimi doświadczeniami i wnioskami z organizacji Tygodnia Godnego Porodu.
Dodatkowo omówiły działania strażnicze z ostatnich miesięcy i planowały kolejne miesiące.
29.08.2024 r.
Podczas letniego spotkania Strażniczki omówiły działania dotychczasowe: spotkania, zachęcanie kobiet do wypełniania ankiet Głos Matek, trwające interwencje w szpitalach i wsparcia w zmianach. Podczas spotkania opracowywały plany na jesień – rzecznicze i edukacyjne.
Mimo, że było to ostatnie spotkanie Strażniczek, podsumowujące projekt Obywatelki na straży godnego porodu, to Strażniczki będą działać dalej.
Działania Strażniczek rodzić po ludzku ze szpitalami:
11.01.2024 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
Pierwsze spotkanie w ramach projektu to spotkanie online z przedstawicielkami Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Jest to kontynuacja już prowadzonych działań.
Więcej o wsparciu w zmianie w szpitalu w Legnicy przeczytasz tutaj.
26.02.2024 Szpital Wielospecjalistyczny Sp. z o.o. w Gliwicach
Kolejne spotkanie Strażniczek z przedstawicielkami szpitala to także spotkanie online oraz kontynuacja wsparcia w zmianie zapoczątkowanego w roku 2023.
Więcej o współpracy ze szpitalem w Gliwicach przeczytasz tutaj.
08.04.2024 Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie
Z inicjatywy Strażniczki Rodzić po Ludzku w kwietniu podjęłyśmy wraz z nią działania wobec Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie. Informacje o interwencji w szpitalu w Wolsztynie znajdziesz tutaj.
19.04.2024 Szpital św. Anny w Miechowie
W kwietniu odbyło się spotkanie z udziałem Strażniczki i przedstawicielek Fundacji w szpitalu w Miechowie.
Wszystkie informacje o działaniach Strażniczki związanych ze szpitalem w Miechowie tutaj.
3. Organizacja Tygodnia Godnego Porodu 2024
Tydzień Godnego Porodu to międzynarodowa, europejska inicjatywa, która ma podkreślać uniwersalne znaczenie porodu jako wyjątkowego doświadczenia w życiu kobiety, dziecka, rodziny i społeczności – w czasie którego kobieta ma prawo czuć się bezpiecznie, otoczona godną, troskliwą opieką, z poszanowaniem jej praw.
W ramach lokalnych wydarzeń IV Tygodnia Godnego Porodu w dniach 13-19 maja 2024 odbywają się prezentacje Fundacji Rodzić po Ludzku „Koktajl hormonów – poznaj przepis na dobry poród i połóg” oraz wydarzenia towarzyszące.
Podczas jednego majowego tygodnia, między 13 a 19 maja 2024 r. wspólnie z liderkami i aktywistkami, tworzymy sieć spotkań lokalnych w całej Polsce.
W ramach projektu Fundacja Rodzić po Ludzku przygotowała materiały i przeszkoliła do prowadzenia wydarzeń wszystkie zainteresowane osoby i zapewniła wsparcie merytoryczne i organizacyjne, w tym materiały graficzne.
Więcej o projekcie:
Wizualne podsumowanie Tygodnia Godnego Porodu:
Działanie w projekcie „Obywatelki na straży godnego porodu”. Dotację przyznała the Transatlantic Foundation w ramach projektu PROTEUS współfinansowanego przez Unię Europejską.
Działanie w projekcie „Obywatelki na straży godnego porodu”. Dotację przyznała: The Transatlantic Foundation. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone przez autorów nie muszą odzwierciedlać poglądów Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający dofinansowanie nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.
Data publikacji: 19.12.2023